History

2010-2011

This weekend we had 4 girls on a relay team break the 3A state record.  The state record was set in 2000 by Cedar (Arianne Einfeldt, Kelly Schoney, Cheryl Banks, and Aimee Christensen) with a time of 48.53.  On Saturday the following girls broke that record and set a new one with their time of 47.90: Kayla Shakespeare, Makayla Warby, Emily Morris, and Aubrey Bryson.

Girls Track for winning State!

Boys Track for winning 5th @ State

Boys Track placed 2nd and Girls Track 1st in the region. 

Madrigals to qualifying for state with straight ones, the highest score possible.

 

A Capella, Combined Women's Choir, Region vocal and paino solo and ensemble for qualifying for state.

 

The following students qualified for state choir:

 

Colton as a Tenor Soloist

Tanner as a Baritone Soloist

Kelsee as a Soprano Soloist

Beth as a Soprano Soloist

Ashlee as a Soprano Soloist

Hayden as a pianist

Joshua as a pianist

 

The following students qualified for state at region band solo & ensemble:

 

Jake for Timpani

Brandy for Xylophone

Laura for Bassoon

Teresa for Flute

Joshua for Tuba

Joseph for Trumpet

Ethan for Alto Sax

Bradley for Tuba

 

Congratulaitions also to:

The Flute Trio, Clarinet Choir, Brass Quintet, and both Percussion Ensembles for qualifying for state.

Congratulations to the Debate Team for winning five 3rd, five 2nd, and three 1st.

Congratulations to Boys Basketball for winning 5th @ State

Congratulations to Girls Basketball for taking 2nd in Region.

Congratulations to Erik for

receiving Academic All-State

Congratulations to the Wrestling
Team. State Winner are: 1st - Cody, Larsan, Dusty, 2nd Kolby, 4th Ty, 5th Carson, and 6th Tanner. Great Season!

Congratulations to the Cheerleaders for placing 1st @ The Spirit Championship

Congratulations to Mohey for winning 2nd @ State!Video

Congratulations to the Wrestling Team for placing 2nd @ Region
The following wrestlers qualified for State Competition:
Dusty, Ty, Cole, Cody, Colby, Gage, Jesse, Larsan, Chris, Josh, Braden, Carson, Mason, Cameron, Tanner, and Kahi

Congratulations to Mohey for winning Region.

Congratulations to Swimming for placing second at Region.

Congratulations to Mohey for winning the Sweepstakes Award at the Richfield Competition.

Congratulations to the Wrestling Team for bring home "The Bell"

 

Congradulations to Katarina for making FBLA Nationals! :)

 

Congratulations to CHS FBLA for their outstanding work at state:

 

Cyber Security: Mitchell :D - 8th

Business Comm.: Bryn - 8th

Desktop Application: Katarina :)- 4th

Networking Concepts: Mitchell :D - 7th

Business Ethics - Bryn, Jessica, & Ryan - 7th

Client Services - Daniel - 10th

E-Business: Mitchell & Adam :D - 4th

Emerging Business: Bryn, Jessica, & Ryan - 4th

 

Congratulations to CHS Redmen Jazz Ensemble for running away with the awards at Region Jazz:

 

Outstanding Sax Section

Outstanding Trumpet Section

Outstanding Rhythm Section

Outstanding Sight Reading

Outstanding Soloists:

Waylon - Tenor Sax

Geoff - Bass

Joe - Trumpet

Josh - Trombone

Ethan - Alto Sax

Jake - Timpani

Tanner

Congradulations to Geoff, on his video and television broadcast

 


Cedar High School
703 W 600 S
Cedar City, UT 84720
Phone: 435-586-2820
Fax: 435-586-2826